The Institute of Archeology and Heritage and the Department of Archeology and Heritage of the Faculty of Humanities at the University of Primorska

are organizing a two-day international conference "Material Encounters" dedicated to different aspects of material culture.

The conference that will take place at the Faculty of Humanistic Studies UP on Thursday, May 23rd 2019 and Friday, May 24th 2019.

The main topic of the forthcoming conference is »The Miniature World of Artefacts«.

The conference brings together 30 lecturers from nine countries.

Kindly invited!

Inštitut za arheologijo in dediščino in Oddelek za arheologijo in dediščino Fakultete za humanistične študije Univerze na Primorskem

organizirata dvodnevno mednarodno konferenco »Srečanja z materialno kulturo«, posvečeno različnim vidikom materialne kulture,

ki bo potekala v četrtek, 23.5.2019 in v petek 24.5.2019 na Fakulteti za humanistične študije UP.

Glavna tema letošnje konference je »Miniaturni svet artefaktov«. Na konferenci sodeluje 30 predavateljev iz devetih držav.

Vljudno vabljeni !

PROGRAM / PROGRAMME